دانلود زندگينامه وودي آلن

دانلود زندگينامه وودي آلن

دانلود زندگينامه وودي آلن

دريافتن اينكه يك شوخي خنده دار است يا نيست كار ساده ايست. يا به آن مي خنديد يا نمي خنديد. اين يك واكنشي آني ست. شوخي ها مي توانند چيزهاي زيادي را دوباره آدمهايي كه آنها را تعريف مي كنند و همين طور آدمهايي كه به آنها مي خنديد آشكار كنند. به نظر فرويد شوخي مثل روياست. زيرا بيانگر عناصر نادلپذيري است كه معمولآً از ورودشان به خرد آگاهي آدمها دوري مي كند. به ندرت پيش مي آيد كه يك بازيگر كمدي از سر لودگي گذر كند و به دليل احساسي كه در شوخي اش نهفته است شناخته شود. مي توان شخصيت دلقك در نمايشنامه شاه لير را مثال زد كه حقيقت را در قالب شوخي به زبان مي آورد. هيچ كسي كمدينها را جدي نمي گيرد. در موارد نادري كه كمدنيها نقشي با احساس وجدي را ايفا مي كنند اغلب بسيار خوب ظاهر مي شوند، چون مهارت و حس زمان بندي آنها چنان خوب است كه حتي در يك درام هم بخوبي يك اثر كمدي نتيجه مي دهد. مثل جري لوئيس در فيلم سلطان كمدي (مارتين اسكورليزي) ايده هاي يك شوخي صريح و بي پرده اند. يك شوخي گذشته از اينكه با چه دشواري آراسته شده پنداشت. بازيگر كمدي ميزان جديت انديشه هايش را پنهان نگه مي دارد.

كمدي حالت ستيزه جويانه ندارد. زيرا موقعيتي را در هم مي ريد و سبب رهايي از تنشي مي شود. امام درام در سوي ديگر، ستيزه جويانه است زيرا بر مشكلات متمركز مي شود و تنشي ايجاد مي كند.

در مورد وودي آلن اين مايه مسرت است كه او كمديني است با انديشه هايي جدي و در همان حال كه تنش مي آفريند. ما را به خنده نيز وا مي دارد.

آلن استيوارت كانيگزبرگ در اول دسامبر 1935 در برو كلين آمريكا به دنيا آمد: جايي كه در نزديكي آن 25 سالم سينما وجود داشت. او در 3 سالگي اولين فيلم زندگي اش را ديد: ( سفيد برفي و هفت كوتوله) و چنان مسحور شده بود كه به سوي پرده دويد ت آن را لمس كند. در 5 سالگي يك سينما روي حرفه اي شد. در تابستانها اگر پول داشت هر روز به سينما مي رفت. در زمستانها شنبه ها و يكشنبه ها قطعي بود، و گاه جمعه شبها نيز به تماشاي فيلم مي رفت. او هر نوع فيلمي را ولع مي بلعيد: كمديهاي احساسي پرستن استرحبس - كمديهاي شلوغ برادران ماركس و چارلي چاپلين، فيلمهاي راز آلود جنايي با بازي همفري بوگارت و جيمز كاگني و غيره …

آلن در دوره فيلم بيني در سينماهاي محلي، عميقاً تحت تاثير تضاد موجود ميان خشنوت دنياي واقعي جاري در خيابانهاي بروكلين و روياي به تصوير درآمده در سينما قرار گرفت. تجربه آلن از فقر كاملاً حقيقي بود- پدر و مادرش مدام بر سر پول دعوا مي كردند. همچنيني در كودكي براي الوين بار با مقوله مرگ روبرو شد. هنگامي كه 3 سال داشت و در تختش خوابيده بود پرستاري چنان محكم قنداقش كرد كه داشت خفه مي شد. او به آلن گفته بود مي تواند خفه اش كند و او را در سطل شاغال بگذارد بطوري كه هيچ كسي متوجه نشود. آلن از آن زمان از فضاهاي بسته و تاريك هراس داشت. او هرگز در آسانسور و تونلهاي طولاني قدم نمي گذاشت.

نكته جالب اين كه او به رغم ظاهر لاغر و ؟؟؟ هاي آلن به سينما. در كودكي ورزشكار خوبي بود. به قابليتهاي ورزشي او در فيلمهايش اشاره هاي اندكي شده است. او در اوايل نوجواني صفحه اي از سيدني بكت شنيد و به يك بچه جاز بدل شد. ابتدا نواختن ساكسفون و سپس كلارينت را آموخت. سالها بعد هنگامي كه در كاباره اي در سان فرانسيسكو برنامه اجرا مي كرد. به موسيقي ترك مورضي گوش مي كرد: او كسي است كه آلن ار تشويق به نواختن نمود. از آن زمان به بعد دير آلن موسيقي را رها نكرد. در دهه 50 سينماهاي هنري شروع به نمايشي آثار برگمان كردند و از آن پس برگمان محبوب ابدي آلن شد. گرچه دليل اصلي رفتن آلن و ميكي رز به تماشاي فيلم (تابستان با مونيكا) اين بود كه شنيده بودند در اين فيلم تصاوير زيادي از برهنگي بازيگران وجود دارد. علاوه بر ورزشي و سينما و موسيقي؛ دلبستگي ديگر آلم تردستي بود. در كودكي يك جعبه تردستي داشت و براي تكميل مهارتش روزي چهار ساعت تمرين مي كرد. يك روز كه آلن در يك فروشگاه ابزار تردستي بود؛ ميلتن بزل وارد شد. آن دو شروع به صحبت كردند و آلن همان جا آزمون داد و سپس در يك نمايش تردستي بعنوان ميهامان شركت كرد: او در حركت دستهايش اشتباه كرد و آن برنامه تردستي در همان شب اول اجرا تعطيل شد. آلن گرچه در مدرسه بندرت به درس توجه مي كرد و نمره هاي بدي مي آورد ولي محبوب بود و هميشه يك شوخي و متلك آماده داشت. در 15 سالگي به اسم ورودي آلن براي روزنامه ها مطلب طنز مي فرستاد و هر چند از ان كار عايدي نداشت. همين نام مشهور شده بود. سپس در يك نگاه مطبوعاتي استخدام شد كه بعد از مدرسه روزي 3 ساعت به منهتن مي رفت و آنجا مطلب طنز مي نوشت. او براي اينكار هفته اش 20 دلار دستمزد مي گرفت.

 

 

48صفحه فایل Word